Downov sindrom, Down sindrom ili sindrom Down

Downov sindrom genetski je poremećaj što ga je prvi opisao engleski liječnik John L. H. Down*, pa se po njemu taj sindrom i zove. Mediji, pa i mnoge udruge koje se bave djecom i pravima osoba s Downovim sindromom ipak šaroliko pišu naziv tog sindroma, pa možemo čitati i o Down sindromu i o sindromu Down.

No, u hrvatskome se jeziku u takvim slučajevima obavezno koristi pridjev, što je danas nekima teško objasniti jer je utjecaj engleskog jezika jak, a u engleskom vladaju druga gramatička pravila po kojima je imenovanje jednostavnije. Ipak, pokušat ću dati primjer. Na engleskom se kaže lemon juice, no mi ne kažemo limun sok, nego limunov sok (eventualno, sok od limuna). Tako nije ni Down, nego Downov sindrom.

Razlog koji neki ljudi navode zbog čega ne treba reći Downov sindrom je taj što taj sindrom nije imao John Down, a prema ovome bi se tako moglo pomisliti. No, tako se formiraju nazivi koji u sebi imaju ime, primjerice Molotovljev koktel, Pavlovljev refleks i Hodgkinova bolest. Imenuju se po ljudima koji su ih otkrili ili opisali.

*Downov sindrom. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 5. 4. 2021. <http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=16078>